ساعت :

00:14

تاریخ :

29 خرداد 1403

سازمان پسماند شهرداری بیرجند

رئیس سازمان پسماند شهرداری بیرجند: زباله گردها به شکل مویرگی متصل به مافیا هستند

محمود ظهوری روز چهارشنبه افزود: زباله‌گرد‌ها به شکل مویرگی متصل به مافیا هستند و به اعتراف خودشان هر شب ۲۰ میلیون ریال از این راه درآمد دارند

وی با بیان اینکه شهرداری آماده به‌کارگیری این افراد بوده، اما بیشتر تمایل به کسب درآمد زیرزمینی دارند یادآور شد: زباله کالای ارزشمندی است از همین رو طرح تفکیک زباله از مبدا باید توسط شهرداری اجرا تا دست زباله‌گرد‌ها از آن کوتاه شود.

رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری بیرجند گفت: طرح مقدماتی تفکیک زباله از مبدا در شهر بیرجند از ابتدای امسال اجرایی شده و در حال گسترش آن برای همه محلات هستیم.

وی عنوان کرد: هفته گذشته مجری بخش خصوصی طرح تفکیک زباله از مبدا مشخص شده و طبق توافق‌های انجام گرفته اجرای آن به شکل هدفمند دنبال می‌شود.

رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری بیرجند ادامه داد: تاکنون طرح‌های تفکیک از مبدا با توجه به حضور زباله گرد‌ها موفق نبوده، زیرا سودی برای پیمانکاران ندارد، اما با بررسی طرح‌های اجرا شده در شهر‌های بزرگ به دنبال طرح اساسی و با کیفیت در این خصوص بودیم.

وی معضل اصلی اجرای طرح تفکیک زباله از مبدا را وجود زباله‌گرد‌ها دانست و افزود: در این خصوص سه گشت خودرویی و ۲ گشت موتوری ۲۴ ساعته راه‌اندازی شده تا با پدیده شوم زباله‌گردی برخورد شود.

ظهوری ادامه داد: همچنین ۷۹ خودروی وانت و کامیونت هم ساماندهی شده که در سطح شهر اقدام به تفکیک زباله از مبدا کرده و شهروندان بعد از جداسازی زباله‌ها می‌توانند در اجرای طرح همکاری کنند.

وی با اشاره به اینکه ۱۱۷ انبار و مرکز بازیافتی در شهر ساماندهی شده است گفت: این مراکز باید با تاییدیه محیط زیست، آتش نشانی و مرکز بهداشت فعالیت خود را شروع کنند که هر شهروندی می‌تواند زباله‌های قابل بازیافت خود را به این مراکز تحویل دهد.

رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری بیرجند گفت: اقدام بزرگ دیگر در راستای اجرای آیین‌نامه نظام مدیریت سبز، ملزم کردن دستگاه‌های اجرایی به تفکیک زباله‌های بازیافتی است که تاکنون ۳۲ اداره در سطح شهر بیرجند همکاری دارند و در پایان هر سال گواهینامه آیین‌نامه نظام مدیریت سبز برای مدیر مربوطه صادر خواهد شد.

وی یادآور شد: این گواهینامه در ارزیابی شخص مدیر موثر بوده و قطعا از این طریق دیگر دستگاه‌های اجرایی نیز پای کار خواهند بود.

ظهوری گفت: ایستگاه‌ها و کلبه‌های سبز هم در ۱۷ نقطه شهر بیرجند جانمایی شده و ۱۷ مورد دیگر هم آماده استفاده است و شهروندان از این طریق نیز می‌توانند زباله‌های تفکیک شده خود را تحویل شهرداری دهند.

وی ادامه داد: شهروندان برای تحویل زباله‌های بازیافتی خود می‌توانند با شماره‌های ۳-۳۱۸۳۰۳۹۰ تماس حاصل کنند.